MAKALELER / EKOLOJİK GÜBRE..EKOLOJİK TARIM..GÜBRE FORMÜLLERİ..

ORGANİK GÜBRE..

EKOLOJİK TARIM..

ORGANİK GÜBRE ÜRETİM YÖNTEMLERİ..

ORGANİK GÜBRE FORMÜLLERİ.

 

 

     Bir tarlada uzun süre tarım yapılmasına bağlı olarak verimde düşmeler görülür. Verimi nasıl yükseltiriz diye düşünen bilim adamları önce noksanlık tezini ortaya attılar.

Buna göre; organik gübreler ve bitkiler farklı farklı besin maddesi tüketirler. Bir bitki aynı yere fazla ekilecek olursa bitki istediği besini istediği kadar bulamaz, daha az besin bulan bitki daha az gelişir denilmiştir.

Bunun sonucunda, bu eksilen  bitki besin maddelerinin toprağa kimyasal yollarla verilmesine başlandı. Önceleri görüldü ki; verim artmaktadır. Bu olay 1950'li yıllarda Avrupa' da başladı. Yaklaşık 20 sene boyunca Avrupa bu mantıkla yoğun tarım yaptı.

 

     Ekolojik tarım, önceleri dekardan alınan ürün miktarı hızla arttı, zamanla görüldü ki, bu artış sürekli değil. Daha da fazla gübre kullanılmasıyla birlikte verimin gerilediğini gördüler. Kullanılan gübreye göre verimin azalmasına kimyasal gübrelerinin fayda ve zararlarının tartışılmasına neden oldu.

Kimyasal gübre, kullanıldığı süre bu çeşit bitkilerin tohumları çimlenemez. Kimyasal gübrelerin kullanımına sınırlama getirilmesi ile topraklar temizlenmeye başlar. Toprağın temizlenmesi ile birlikte yıllarca hiç görülmeyen, unutulan, bitkiler yeniden görülmeye başlar.
 

 

 

     ETİKETLER: EKOLOJİK TARIM NEDİR,EKOLOJİK TARIM NEDEN YAPILIR,EKOLOJİK TARIM ÖZELLİKLERİ,EKOLOJİK TARIM FAYDALARI,EKOLOJİK TARIM YARARLARI,EKOLOJİK TARIM NE ZAMAN YAPILIR,BİTKİ BESİN MADDELERİ NELERDİR,BİTKİ BESİN MADDELERİ NERELERDEN ALINIR,BİTKİ BESİN MADDESİ FAYDALARI,ORGANİK GÜBRENİN YARARLARI,ORGANİK GÜBRE YAPIM FORMÜLÜ,ORGANİK GÜBRE ELDESİ,YAPILIŞI,ORGANİK GÜBRE FORMÜLÜ,ORGANİK SIVI GÜBRE FORMÜLELRİ,FORMÜL.

HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ