HAMMADDE TEDARİKÇİLERİ / AS İLERİ GIDA - İST ( GIDA HAMMADDELERİ )
 

Adres : İSTOÇ C - PLAZA. 10 KAT. D: 85 BAĞCILAR - İSTANBUL
Telefon : 0 212 659 43 25
Fax : 0 212 659 75 65
GSM :
Web Adresi : http://www.asgidakimyasallari.com
E-Posta : info@asgidakimyasallari.com
 
BULABİLECEĞİNİZ HAMMADDELER
 

GIDA ANTİMİKROBİYALLER

 Benzoik asit  Gıdalarda mikrobik bozunmayı önlemek için kullanılır. Meyve suyu, marmelat, reçel, gazlı içecekler, turşular, ketçap, et ve balık üretiminde kullanılır.

 Potasyum sorbat  Küf, maya ve aerobik bakterilere karşı etkili bir koruyucudur. Ekmek, margarin, reçel, meyve suyu, balık, şekerleme, peynir, yoğurt, salça, mayonez, şarap, meyve ürünleri, fırıncılık ürünlerinde kullanılır.

 Sodyum benzoat  Küf ve mayalara etkili bir koruyucudur. Ketçap ve benzeri soslarda, marmelat ve reçellerde, margarin, zeytin üretiminde, gazlı içecekler ve benzeri meşrubatlarda, turşularda, işlenmiş balık ürünlerinde ve şekerlemelerde koruyucu olarak kullanılır.

 Sodyum metabisülfit  Dezenfektan ve koruyucu madde olarak kullanılır. Şarap ve bira yapımında, meyve özütleri ve şekerlemelerde kullanılır.

 Sorbik asit  Çok yönlü ve güvenli bir koruyucu maddedir. Yoğurt, peynir gibi süt ürünlerde, et ürünlerinde, meyve sularında, gazlı içeceklerde, limonatada, kurutulmuş meyvelerde, pasta, pizza, tahıl ekmeği gibi fırıncılık ürünlerinde salatalık ve lahana turşularında, çorbalarda yaygın olarak kullanılır.

 Kalsiyum propiyonat  Ekmek türevleri ve unlu mamüllerde yaygın kullanılmasının sebebi koruyucu özelliğinin yanı sıra unlu ürünlerin raf ömürlerini de uzatmasıdır.GIDA ANTİOKSİDANLAR

 Askorbik asit  : Oksitlenme gösteren ürünlerde sıklıkla kullanım alanı bulan bir üründür. Ekmek üretiminde lezzet artırıcı olan askorbik asit, yağlı ürünlerde uzun süreli koruma, et ürünlerinde iyi kalitede pembe renk üretimi için kullanılır.

 Butil Hidroksi Anisol (BHA) 

 Butil Hidroksi Toluen (BHT) 

 Sodyum askorbat  Sorbik asit tuzudur. Çok yönlü ve güvenli bir koruyucu maddedir. Yoğurt, peynir gibi süt ürünlerde, et ürünlerinde, meyve sularında, gazlı içeceklerde, limonatada, kurutulmuş meyvelerde, pasta, pizza, tahıl ekmeği gibi fırıncılık ürünlerinde salatalık ve lahana turşularında, çorbalarda yaygın olarak kullanılır. GIDA AROMALARL

 Etil vanilin  Dondurma, unlu mamüller, içecekler, çikolata, şekerlemeler, jelâtinli tatlılar ve pekçok gıda ürününde vanilya yerine kullanılır. Etil vanilin gerçek vanilyaya en yakın tadı veren türevidir.

 Vanilin  Tadı ve kokusu için kullanılır. En çok kullanıldığı gıda ürünü dondurmalardır.

 İçecek sektörü için aromalar 

 Şekerleme sektörü için aromalar 

 Süt sektörü için aromalar 

 Fırıncılık ürünleri için aromalar 

 Tuzlu ürünler için aromalar 

 

GIDA ASİTLİĞİ DÜZENLEYİCİLERİ

 Asetik asit %80  Sirke, turşu ve sosların üretiminde kullanılır.

 Laktik asit  Gıda işlemede ve gazlı içeceklerde kullanılır. Turşu yapımında süt ürünlerinde asitliği sağlamada kullanılır. Şekerli ürünlerde kullanıldığında ise meyve tadını artırıcı özelliğe sahiptir.

 Malik asit  Bira ve süt ürünlerinde tortu oluşumunu azaltır. Konserve ürünlerde ph kontrolünü sağlar. Bira ve süt ürünlerinde tortu oluşumunu azaltır. Konserve ürünlerde ph kontrolünü sağlar. Konsantre içeceklerde ve kabartıcı ürünlerde, sert şekerlemelerde kullanılır.

 Sodyum bikarbonat  Kabartma tozu olarak kullanılır.

 Sitrik asit ANH  Su arıtma tesislerinde membran yıkama solüsyonlarında kullanılır.

 Sitrik asit MONO  Su arıtma tesislerinde membran yıkama solüsyonlarında kullanılır.

 Amonyum bikarbonat  Unlu mamüllerde kabartma tozu olarak kullanılır.

 Trikalsiyum fosfat  En düşük maliyetle ürünün kalsiyum açısından zenginleştirilmesinde kullanılabileceği gibi topaklanmayı önlemek amacıyla da kullanılabilir. Kek miski ve şeker gibi ürünlerde akışkanlığı artırıcı ajan olarak kullanılır.

 Tartarik asit  Bitmiş üründe tortu sorunu olan şarap ve pekmez gibi ürünlerde sıkça kullanılır.

 Trikalsiyum sitrat  Metal iyonlarını bağlamak ve sebzelerdeki dokuyu geliştirmek amacıyla tampon olarak kullanılır.

 Trisodyum sitrat  Marmelatlardaki jel kuvvetini arttırır, meyvelerdeki ve meyveli ürünlerdeki enzimatik kararmayı azaltır.GIDA EMÜLGATÖRLERİ

 Diasetil tartarik asit ester  Ekmekçilik ve diğer fırıncılık ürünlerinde kullanılır.

 Lesitin ( SIVI- NON GMO)  Yüzey aktiflik özelliği sayesinde ıslatıcı ve dağıtıcı ajan olarak kullanılır. Çikolata da ise kakao yağı ile kakaoyu bir arada tutar.

 Mono di gliserid  Emülsiyon, homojenlik ve stabilizasyon amaçlarıyla kullanılır. Margarin, dondurma, un ve fırıncılık ürünleri, krem şanti, puding ve benzeri ürünlerde kullanılır.

 Mono sodyum fosfat  Kuru toz meşrubatlarda, efervesan tozlarda ve laktasiflerde asit bileşeni olarak ve hazır pudinglerde jelleşme hızlandırıcısı olarak kullanılır.

 SAPP  Fırıncılık ürünlerinde, toz gıdalarda, patates cipsleri, içecekler, yağlar, et ve yumurta ürünlerinde kullanılır.

  GIDA JELLEŞTİRİCİLER VE KIVAM ARTTIRICILAR

 Guar gum  Gıda sektöründe unlu mamüller, dondurmalar, işlenmiş peynir, çorbalar, etler, sos ve çeşniler ile içeceklerde kullanılır.

 Gum arabic  Aromaları ve çoğunlukla yağları stabilize etmek amacıyla kullanılır.

 Jelatin 80-140-160-200-220-240 bloom  Şekerlemeler ( marşmallovlar, tofi şekerlemeler, nugatlar, meyveli sakızlar, draje şekerlemeler, jelibon benzeri jel şekerlemeler ve tablet şekerlemeler), jöleler, süt ürünleri (fermente sütler, yoğurt çeşitleri, sütlü tatlılar, dondurmalar), et ürünleri gibi sektörlerde birçok işlevi ile kullanılmasının yanı sıra, şarap ve meyve suyu sektörlerinde de durultma amacıyla kullanılır.

 Karboksi metil selüloz (CMC)  Donmuş tatlılarda, içeceklerde, şuruplarda, tatlılarda ve özellikle unlu mamüllerde su kaybını indirgemek ve yapıyı geliştirmek için kullanılır.

 Ksantan gum  Reçeller, soslar, şuruplar ve turta dolgular, Salata sosu, Pasta kaplama şekerleri ve jölelerinde kullanılır.

 Karragenan (Rafine - Yarı rafine)  Süt ürünleri, tatlılar, soslar, dondurulmuş ürünler, reçel marmelat ve işlenmiş ürünlerde sıklıkla kullanılır.

 İnülin  Gıdalarda sıkça kullanılmaya başlanan inülin; kan şekeri üzerinde çok düşük bir etkiye sahiptir ve genellikle prebiyotik olarak kullanılır.

 Polidekstroz  Tahıl ürünleri, çikolata, süt ürünleri, unlu mamüller, içecekler ve şekerleme alanında kullanılır

 Aljinat  En yaygın kullanıldığı alan dondurma olmakla birlikte pudinglerde, meyve sularında ve sağladığı uzun süreli tokluk hissi sayesinde diyet gıdalarda kullanılır.

 

 
     GIDA RENKLENDİRİCİLERİ

 Beta karoten %1-5-10-30  Margarin, tereyağı, aromalandırılmamış eritme peynirleri, kahvaltılık tahıllar, reçeller, salam, pastalar, içecekler, turşu ve meyve preparatları üretimlerinde kullanılır. Turuncu renk vericidir.

 Karmin  Kırmızı renk ajanıdır. Süt ürünleri, dondurmalar, unlu mamuller, deniz ürünleri, meyve preparatları ve et ürünlerinde kullanılır.

 Riboflavin  Bebek maması, hazır içecek tozları, çorba tozları ve sos tozları gibi toz gıda ürünleri üretiminde kullanılır. Sarı – turuncu rengi verir

 Titanyum dioksit  Leblebi ve şekerlemeler gibi beyaz ürünlerin üretiminde kullanılır.

 Eritrosin  Suda çözünebilen kırmızı gıda renklendiricisidir.

 Tartrazin  Suda çok iyi çözünen gıda renklendiricisidir. Sarı renk verir.

 Antosiyanin  Gıdalara mavi, kırmızı ve mor rengi veren renklendiricidir.

 Black Pn  Gıdalarda kullanımı uygun olan, mor renk sunucusudur

 Ponceau 4R  Gıdalara kırmızı rengi sağlar.

 Indigo carmin  Koyu mavi rengi sağlayan gıda boyasıdır.

 Sunset yellow  Turuncu renklendiricidir.

 Quinoline yellow  Civciv sarısı renk sağlar.

 Carmoısıne  Gıdalara vişne kırmızısı rengi sağlar

 Allura red  Turuncu - kırmızı rengi sağlayan gıda renklendiricisidir.

 Pea green  Yeşil renklendiricidir.

 Green s  Koyu yeşil gıda renklendiricisidir, suda iyi çözünür.

 Chocolate brown  Gıdalara kahverengi rengini verir.

 Dark chocolate brown  Gıdalara koyu kahverengi rengini verir.

 Lime green  Lime yeşili gıda renklendiricisidir.

                                         GIDA TAŞIYICI VE ÇÖZÜCÜLER

 Gliserin farma  Dondurmada yapıyı düzeltir, gıdalarda nem tutucu özellik sağlar.

 Likit parafin  Çikolata ve türevlerinde kullanılır.

 Malto dekstrin  Bebek mamaları, yaşlı gıdaları, yem yardımcı malzemesi, içecekler, unlu mamüller, instant gıdalar, çikolatalar, toz çorbalar, baharatlar ve ileri işlenmiş gıdalarda kullanılır.

 Mono propilen glikol (MPG)  Unlu mamüller, aroma ve esans sanayinde kullanılmaktadır.

  GIDA TATLANDIRICI VE LEZZET VERİCİLERİ

 Asesülfam K  Diğer tatlandırıcılarla karıştırıldığında tatlılık derecesini arttırır.

 Aspartam  Düşük kalorili diyet ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır.

 Dekstroz monohidrat  Gıda ürünlerinde tatlılığı artırmadan kuru madde/brix değerini artırır. Bu özelliğiyle dondurma ve tatlılarda sıkça kullanılır. Fırıncılık ürünleri, enerji içecekleri, jöle, reçel, süt ürünleri ve hazır gıdalarda kullanılır.

 Maltitol-P  Sakız, şekerlemeler ve aromalı içeceklerde kullanılır

 Mono sodyum glutamat (MSG)  Et aroması olarak bilinen ürün Domates gibi sebzelerin kurutulmasında ve bazı peynirlerin üretimiyle hazır çorbalarda kullanılır.

 Sodyum sakkarin  Diyet ürünlerinde, alkolsüz içecekler, unlu mamuller ve şekerlemelerde kullanılır

 Sodyum siklamat  Konserveler ürünler, alkolsüz içecekler, pişirilmiş gıdalar ve meyve bazlı ürünlerde kullanılır.

 Sorbitol (TOZ-SIVI(%70) Sakız, öksürük pastilleri, diyabetik ürünlerde kullanılır

 


 GIDA TOPAKLANMAYI ÖNLEYİCİLER

 Kalsiyum karbonat  Konserve meyvelerde stabilizör olarak kullanılır.

 Silikon dioksit  Gazlı içeceklerde berraklığı artırır. Kendi ağırlığının % 120 si kadar nem tutma kapasitesine sahiptir ve bu sayede toz ürünlerde topaklanmayı önleyici olarak kullanılır.

 Trikalsiyum fosfat  En düşük maliyetle ürünün kalsiyum açısından zenginleştirilmesinde kullanılabileceği gibi topaklanmayı önlemek amacıyla da kullanılabilir. Kek miski ve şeker gibi ürünlerde akışkanlığı artırıcı ajan olarak kullanılır


   GIDA VİTAMİNLERİ VE MİNERALLERİ

 Kalsiyum karbonat  Konserve meyvelerde stabilizör olarak kullanılır.

 Riboflavin  Bebek maması, hazır içecek tozları, çorba tozları ve sos tozları gibi toz gıda ürünleri üretiminde kullanılır.

 Vitamin C (Askorbik asit)  Oksitlenme gösteren ürünlerde sıklıkla kullanım alanı bulan bir üründür. Ekmek üretiminde lezzet artırıcı olan askorbik asit, yağlı ürünlerde uzun süreli koruma, et ürünlerinde iyi kalitede pembe renk üretimi için kullanılır.


  GIDA SÜT ÜRÜNLERİ

 Rennet kazein  Kremalar, peynirler ve günlük tüketim ürünlerinde kullanılır.

 Sodyum kazeinat  Tahıl ve fırıncılık ürünlerinin besin değerini artırmada, dondurma, et ve şarap üretiminde kullanılır.

 Kalsiyum kazeinat  Unlu mamuller ve bisküvilerde sıkça kullanılır. Süt ürünlerinin zenginleştirilmesinde ve protein bazlı sporcu içeceklerinde kullanılır.

 Süt tozu (Yağsız)  Özellikle diyabetik ve light ürünlerin üretiminde kullanılabileceği gibi süt içeren tüm ürünlerde kullanılır.

 Süt tozu (Yağlı)  Süt kullanılan tüm ürünlerde kullanılabileceği gibi pasta ve hamur işlerinde de kullanılabilir.

 Laktoz  Ekmekçilik, pastacılık, şekerleme, çikolatalı ürünler, şurup ve diyet ürünlerinde kullanılmaktadır.

 Peyniraltı suyu tozu  Gıdaların besin değerini artırmada özellikle sporcu içeceklerinde kullanılır. Anti kanserojen özelliği sayesinde kanser hastaları için üretilen gıdalarda kullanılır. Bunun yanında şekerleme, fırıncılık ürünleri, çikolata, bisküvi ve peynirlerde sıkça kullanılır.

 MPC %85  Gıda ürünlerinin besin değerini artırmak amacıyla sayısız gıdada kullanılır. Bunun yanında sahip olduğu özellikler ise; köpürtme, emülsiyonlaştırma, çözünürlük, renklendirme ve su bağlamadır.

 
 
   GIDA KAKAOLAR

 Kakao (Naturel)  İşlenmemiş dolayısıyla düşük ph’lı ve açık renkli üründür

 Kakao (Alkalize)  Alkalize edilmiş ve ph’sı yükseltilmiş kakaodur, ph’sı ile doğru orantılı olarak koyu renge sahiptir.


   NİŞASTALAR

 Buğday nişastası  Unlu mamuller(kek, kurabiye, donut karışımları, gofret hamuru ve pastalarda), pudinglerde, konserve ürünlerde, bebek mamalarında kullanılır. Aroma geliştirici olarak da kullanılır.

 Mısır nişastası  Çeşitli unlu mamuller, gofretler, şekerlemeler, soslar, puding ve lokum üretiminde kullanılır.

 Patates nişastası  Unlu mamuller, pastalar, patates cipsleri, kuruyemiş, soslar, çerezler, çorbalar ve soslarda kullanılır.


   SOYA ÜRÜNLERİ

 İzole soya proteini (%90)  %90 oranında konsantrasyona sahip olan soya ürünüdür.

 Soya proteini konsantresi (%70)  %70 oranında konsantrasyona sahip olan soya ürünüdür.

 Soya unu (%50)  %50 oranında konsantrasyona sahip olan soya ürünüdür.

 

Soya unu, soya konsantresi ya da izole soya proteini, fırıncılık ürünlerinde, besin değeri artırmak amacıyla zenginleştirilmiş bisküvi, kek ve ekmeklerde kullanılır. Et ürünlerinde ise soya proteini tektürde sağladığı fayda ve maliyet avantajı sayesinde, özellikle işlenmiş et ürünlerinin kesilmesini kolaylaştırma amacıyla kullanılır.