test HAMMADDELER ANSİKLOPEDİLERİ - www.hammaddeleransiklopedisi.com - 2014 - DETERJAN ANSİKLOPEDİSİ - KİMYASAL GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ - ENDÜSTRİYEL SANAYİ BOYALARI ANSİKLOPEDİLERİ - PARFÜM ve RENKLİ KOZMETİK FORMÜLLERİ - SAÇ BAKIM FORMÜLLERİ - CİLT BAKIM FORMÜLLERİ - DEZENFEKTANLAR ANSİKLOPEDİSİ - 1 - DEZENFEKTANLAR ANSİKLOPEDİSİ - 2 - BİTKİSEL KOZMETİK ANSİKLOPEDİSİ - MADENİ YAĞ ANSİKLOPEDİSİ - ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ 1 - ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ 2 - GIDA ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ - 1 - GIDA ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ - 2 - ORGANİK GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ - OTO BAKIM ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ - YAPI KİMYASALLARI ANSİKLOPEDİSİ -1 - YAPI KİMYASALLARI ANSİKLOPEDİSİ -2 - PASTALAR ve BOYALAR ve YAPIŞTIRICILAR ANSİKLOPEDİSİ | HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ
HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ
KİTAPLAR


KİMYASAL GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ

KİMYASAL

GÜBRELER

ANSİKLOPEDİSİ


İNCELEYİN


********************


ORGANİK GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ

ORGANİK

GÜBRELER

ANSİKLOPEDİSİ


İNCELEYİN********************


TARIM HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ

TARIM

HAMMADDELERİ

ANSİKLOPEDİSİ


İNCELEYİN********************


HERHANGİ

BİR KİTAP


300 TL

************

HERHANGİ

İKİ KİTAP


550 TL

*************

HERHANGİ

ÜÇ KİTAP


750 TL

 

MAKALELER / YEŞİL GÜBRE VE ÖZELLİKLERİ

Yeşil Gübre

Gelişmelerini tamamlamamış yeşil haldeki kimi bitkilerin toprakla karıştırılmalarına yeşil gübreleme ve bu iş için kullanılan bitkilere yeşil gübre bitkileri denir. Bu yöntem uzun yıllardan beri tarımda başarı ile kullanılmakla ve bu yolla çcşitli yarar sağlanmakladır. Yeşil gübrelemenin yaran aşağıda özet olarak sunulmuştur. Yeşil

gübrelemenin yararı

Toprağın organik madde kapsamı üzerine etkisi

Yeşil gübrelemenin en başta gelen yararı toprağın organik madde yönünden zenginleştirilmesidir. Özellikle ahır gübresinin az bulunduğu yerlerin yeşil gübreleme yoluyla toprağın organik madde kapsamı önemli düzeyde artırılmakladır.

Toprağın azot kapsamı Üzerine etkisi

Yeşil gübre olarak uygulanan bitkinin azot kapsamına bağlı olarak yeşil gübreleme ile toprağa azot verilir. Eğer yeşil gübre olarak baklagil bitkileri kullanılmış ise toprağa göreceli olarak daha fazla azot sağlanır.

Yeşil gübrelemenin biyokimyasal etkileri

Yeşil gübreleme ile toprağa organik materyalin verilmesi, toprak mikroorganizmalarına gıda kaynağı sağlanması nedeniyle, toprakla mikroorganizmaların nicelik ve işlevleri üzerine olumlu etki yapar. Mikroorganizmaların nicelik ve işlevlerinin artması ise toprakta bir seri olumlu değişikliklerin ortaya çıkmasına neden olur.

Bitki besin maddelerinin yarayışlılığı üzerine etkileri

Yeşil gübreleme için yetiştirilen bitkiler toprağın,derinliklerinden aldıkları bitki besin maddeleri ile toprağın üst kısımlarının varsıl hale gelmelerine yardımcı olurlar. Örneğin meyve bahçelerinde yeşil; gübreleme bitkisi olarak yetiştirilen bir baklagil bitkisi meyve ağacının azot gereksiniminin karşılanmasında önemli derecede yardımcı olur. Yeşil gübre bitkileri; meyve ağaçlarının köklerine oranla, kökleriyle daha geniş., toprak kesimlerine değinerek çeşitli mikroelementlerin toprağın altından toprak yüzeyine taşınmasına ve yüzey toprağın mikroelementler yönünden varsıllaşmasına yardımcı olurlar.

Yeşil gübre bitkileri toprak yüzeyini çeşitli etkenlere ve özellikle erozyona karşı konular. Aynı zamanda azotun nitrat şeklinde toprakları yıkanıp yitmesini de büyük ölçüde önlerler.

Yeşil gübre bitkilerinde aranılan özellikler

Bir bitkinin amaca uygun yeşil gübre bitkisi olabilmesi için: (a) Hızlı gelişmesi, (b) Bol miktarda vejetatif organ oluşturması (c) Yoksul topraklarda bile iyi gelişme gösterebilmesi gerekir. Bitkinin hızlı gelişme göstermesi, o bitkiden gerek münavebede ve gerekse toprağın ıslahında daha fazla yararlanılmasına olanak verir. Bitkinin vejetatif organlarının fazla olması, toprağa daha fazla bitki organlarının karıştırılmasına olanak vermesi yanında yüksek su kapsamı nedeniyle toprakta bitkinin çürümesini daha kısa sürede tamamlamasına da olanak verir. Yoksul, toprakların organik madde yönünden gereksinimlerinin varsıl topraklara göre daha fazla olduğu ise tartışılmayacak kadar açıktır.

Öteki koşulların benzer olması durumunda; yeşil gübre bitkisi olarak, baklagil olmayan bitkilere göre baklagil bilkilerinin yetiştirilmesi yeğlenmelidir. Çünkü baklagil bitkileri ile toprağa daha fazla azot verilebileceği gibi daha fazla organik madde verilmesi de olanaklıdır.

Yeşil gübre bitkileri

Yeşil gübre bitkisi olarak yetiştirilen bitkilerin yeşil gübre bitkisi olarak yararlılık durulularını çevre koşulları en başta etkiler.

Yeşil gübre bitkisi olarak iki bitkinin yan yana yetiştirilmesi çoğu kez önerilmekledir. Kuşkusuz yan yana yetiştirilecek iki bitkinin gelişmeleri üzerine karşılıklı olumsuz etki yapmamaları öncelikle gerekir. Bu arada bir baklagil bitkisiyle bir baklagil olmayan bitkinin birlikle yetiştirilmesi çeşitli yönlerden yarar sağlar.

Yeşil gübre bitkilerinin birlikte yetiştirilmesine yulaf ile bezelye ve çavdar ile fiğ çok iyi örnektir. Anılan bitkiler birlikte kısa sürede gelişebildikleri gibi fazla miktarlarda vejetalif organ oluşturur ve yoksul topraklarda daha iyi bir şekilde gelişme gösterirler.

Yeşil gübrelemenin yapılması

Yeşil gübre bitkileri en uygun zamanda toprakla karıştırılmalıdır. Burada en önemli nokta bitkinin C:N oranıdır. Daha önce de açıklandığı gibi C : N oranı büyük bitkilerin toprakla çürümeleri için daha uzun zamana gereksinim vardır.

Yağışı az, olan yörelerde yeşil gübrelemenin yapılması çok daha fazla dikkati gerektirir, toprakta sınırlı düzeyde bulunan yeşil gübre bitkisi tarafından da kullanılacağı için asıl bitkinin su güçlüğü çekmesi olasıdır, öte yandan toprakta suyun az, bulunması nedeniyle yeşil gübre bitkisinin çürümesi de bir sorun olur. O nedenle kurak yörelerde yeşil gübrelemenin yatarına göre zararı kimi durumlarda daha fazla olabilir.
 

 


ETİKETLER. YEŞİL GÜBRE NEDİR,YEŞİL GÜBRELER NEREDE KULLANILIR,YEŞİL GÜBRE NASIL KULLANILIR,BİTKİ BESLEME,ORGANİK GÜBRE,SERA GÜBRESİ,FERMANTASYON,AHIR GÜBRESİ,BİTKİ BAKIMI,TARIM GÜBRESİ,ÜST GÜBRE,ALT GÜBRE,DAMLAMA GÜBRE FORMÜLLERİ,İMALAT,ÜRETİM.

                                                                    HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ

KİTAPLAR


İNSEKTİSİT TARIM İLAÇLARI ÜRETİM ANSİKLOPEDİSİ

İNSEKTİSİT

TARIM İLAÇLARI

ÜRETİM


ANSİKLOPEDİSİ


İNCELEYİN


********************


HERBİSİT TARIM İLAÇLARI ÜRETİM ANSİKLOPEDİSİ

HERBİSİT

TARIM İLAÇLARI

ÜRETİM


ANSİKLOPEDİSİ


İNCELEYİN


********************


FUNGUSİT TARIM İLAÇLARI ÜRETİM ANSİKLOPEDİSİ

FUNGUSİT

TARIM İLAÇLARI


ÜRETİM

ANSİKLOPEDİSİ

İNCELEYİN


********************


HERHANGİ

BİR KİTAP


300 TL

************

HERHANGİ

İKİ KİTAP


550 TL

*************

HERHANGİ

ÜÇ KİTAP


750 TL