MAKALELER / TRİPLE SÜPERFOSFAT VE ÖZELLİKLERİ..KULLANILDIĞI ALANLAR..

TRİPLE SÜPERFOSFAT

Terkibinde %42-44 civarında suda eriyebilen fosfor asidi vardır. Bu gübre daha çok gri veya kirli beyaz renkte granül halinde bulunur. Uzun süre rutubetli yerlerde saklandığında su çekerek topaklaşır. TSP gübresi ekim veya dikimden hemen önce veya ekim esnasında toprağa verilmeli, tohum kök derinliğine gömülmelidir.

 

     POTASYUMLU GÜBRELER

Bünyelerinde potasyum bulunan gübrelerdir.

  • Bitkinin dayanıklılığını artırır.
  • Ürün kalitesini yükseltir.
  • Bitkinin olgunlaşmasını çabuklaştırır.
  • Verimi çoğaltır.

Yurdumuz toprakları genelde potasyum bakımından yeterli durumda olduğundan, potaslı gübre tüketimi de sınırlıdır. Potaslı gübreler toprak analizi yaptırıldıktan sonra verilen tahlil sonuçlarına göre ihtiyacı olan yerlerde, uygun miktarda kullanılmalıdır.

 

         POTASYUMLU GÜBRELERİN EKSİKLİĞİNDE ORTAYA ÇIKAN ARAZLAR

Potasyum eksikliği özellikle genç bitkilerde kendini gösterir. Potasyum bitkilerin su ve besin elementi alımında önemli rol oynar. Topraktan yeterli potasyumu alamayan bitkilerde yeterli su alıp depolama (turgor) hadisesi görülmez. Bu nedenle de yapraklar pörsür, aşağı doğru sarkar ve kenarları önce açık yeşil daha sonra kahverengi bir renk alarak ölü dokular meydana gelir.

Bitki dona ve mantar türü hastalıklara karşı hassas olur. Potas eksikliği hat safhada ise bitkide yaprak kavrulması ve kahverengi yaprak lekeleri meydana gelir.

 

  


ETİKETLER: TRİPLE SÜPERFOSFAT NEDİR,TRİPLE SÜPERFOSFAT NEDEN KULLANILIR,TRİPLE SÜPERFOSFAT HANGİ ÜRÜNLERDE KULLANILIR,TRİPLE SÜPERFOSFAT NE ZAMAN KULLANILIR,TRİPLE SÜPERFOSFAT MSDS,TRİPLE SÜPERFOSFAT İMALATI,ÜRETİM,İMALAT,TRİPLE SÜPERFOSFAT NE ZAMAN KULLANILIR,TRİPLE SÜPERFOSFAT KİMYASAL ÖZELLİKLERİ,TRİPLE SÜPERFOSFAT NE İŞE YARAR,FAYDALARI,TRİPLE SÜPERFOSFAT FORMÜLÜ,TRİPLE SÜPERFOSFAT FOSFAT İÇERİSİNDE MİKTARI,TRİPLE SÜPERFOSFAT POTASYUM MİKTARI NEDİR.

HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ