test HAMMADDELER ANSİKLOPEDİLERİ - www.hammaddeleransiklopedisi.com - 2014 - DETERJAN ANSİKLOPEDİSİ - KİMYASAL GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ - ENDÜSTRİYEL SANAYİ BOYALARI ANSİKLOPEDİLERİ - PARFÜM ve RENKLİ KOZMETİK FORMÜLLERİ - SAÇ BAKIM FORMÜLLERİ - CİLT BAKIM FORMÜLLERİ - DEZENFEKTANLAR ANSİKLOPEDİSİ - 1 - DEZENFEKTANLAR ANSİKLOPEDİSİ - 2 - BİTKİSEL KOZMETİK ANSİKLOPEDİSİ - MADENİ YAĞ ANSİKLOPEDİSİ - ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ 1 - ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ 2 - GIDA ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ - 1 - GIDA ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ - 2 - ORGANİK GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ - OTO BAKIM ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ - YAPI KİMYASALLARI ANSİKLOPEDİSİ -1 - YAPI KİMYASALLARI ANSİKLOPEDİSİ -2 - PASTALAR ve BOYALAR ve YAPIŞTIRICILAR ANSİKLOPEDİSİ | HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ
HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ
KİTAPLAR


KİMYASAL GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ

KİMYASAL

GÜBRELER

ANSİKLOPEDİSİ


İNCELEYİN


********************


ORGANİK GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ

ORGANİK

GÜBRELER

ANSİKLOPEDİSİ


İNCELEYİN********************


TARIM HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ

TARIM

HAMMADDELERİ

ANSİKLOPEDİSİ


İNCELEYİN********************


HERHANGİ

BİR KİTAP


300 TL

************

HERHANGİ

İKİ KİTAP


550 TL

*************

HERHANGİ

ÜÇ KİTAP


750 TL

 

MAKALELER / SALON BİTKİLERİNİN BAKIMI - Tarım ve organik gübreler ansiklopedisi

Yeni salon bitkinizin yeri:

· Tüm bitkilerin sevdiği ve sevmediği ortamlar vardır.Bitkinin etiketindeki açıklamaları dikkatle okuyun.Aşağıdaki oda planı yeni bitkinizi nereye yerleştireceğiniz hakkında bilgi verecektir.

· Salon bitkilerini satın aldıktan sonra evinize götürürken soğuk rüzgardan ve keskin güneş ışınlarından korumaya özen göstermelisiniz.

Salon bitkilerini yerleştirirken dikkate alınması gereken üç nokta:

· Işık: Birçok bitki güneş ışığına doğrudan maruz kalmak istemez.Yaz aylarında kuzeye bakan cam önü uygun bir yerdir.

· Isı: Büyüme dönemlerinde bitkinin sabit bir ısıda kalması idealdir.Soğuk havalarda bitkileri soğuğun girebileceği,cam kenarlarında ve perde arkalarında bırakmayın.(oda ısısı değişikliğini hassas bir termometreyle ölçün.)

· Nemlilik: İnce yapraklı bitkiler genellikle yoğun neme ihtiyaç duyduklarından banyo ortamını severler.Daha kalın ve dolgun yapraklı bitkiler salon gibi daha kuru mekanları tercih ederler.Aşağıda nemi arttırmaya yarayacak bilgiler verilmiştir

· Birkaç bitkiyi gruplandırın.

· Bitkileri sığ bir kaba koyun ve üzerini çakılla kaplayın.

· Her gün ılık suyla bitkileri spreylerin.

· Altın kural: Bitkiyi hiçbir zaman hava akımında bırakmayın.Ateş yada kalorifer yanına koymayın.

Sulama:

Bir bitkinin suya ihtiyacı olup olmadığını parmağınızı 2-3 cm. kadar toprağa sokarak anlayabilirsiniz.Eğer kuru gelirse,ılık suyla sulayın.Yüzeyi kuru görünse bile dip tarafları nemli olabilir.Afrika menekşesi ve siklamen gibi bitkileri üstten değil tabağına ılık su koyarak sulayın.Üstten sulama bitkilerin köklerinin çürümesine neden olur.Ancak saksıyı su dolu kapta uzun süre bırakmamanız fazla suyu bir süre sonra boşaltmanız gerekir.

Fazla sulamayın ve bitkiyi hiçbir zaman su dolu bir kapta bırakmayın.

Besleme:

Yeni dikilen bir bitki toprağında yaklaşık iki ay yetecek kadar besin deposu vardır.Yapraklı bitkiler çabuk büyüdükleri için bahar ve yaz aylarında beslenmelidir.çiçekli bitkiler ise çiçeklenme mevsiminde ve öncesinde beslenmelidir.Ev bitkilerini sıvı besinler ile beslemek kolay ve pratiktir.

Dinlenme mevsimi:

Tüm bitkilerin kış mevsiminde veya çiçeklenmeden hemen sonra bir dinlenme dönemine gereksinimleri vardır.onları daha serin bir yere taşıyın,besin vermeyin ve daha seyrek sulayın.

Yaprakları temizleme:

Yaprakları ayda bir temizleyin.musluk suyunuz sert suysa kireç birikimini önlemek için ılık su yada yağmur suyu tercih edin.büyük yapraklı bitkilerin sık sık suyla spreylenmesi gerekir.

Sert ve parlak yapraklı bitkiler:

Örneğin, kauçuk bitkisi nemli bir bez yada süngerle yaprakları temizleyin.büyük bitkiler için olan parlatıcıları kullanabilirsiniz.Yaprak parlatıcılarını kesinlikle  eğrelti otlarında ,çok yapraklı yada çiçekli bitkilerde kullanmayın.

Küçük yapraklı bitkiler:Örneğin,eğrelti otu ve hurma.Su ile spreyleyin.

Tüylü yapraklı bitkiler:Örneğin,begonya.Yumuşak fırça ile temizleyin.

Baharda saksı değişimi:

Eğer salon bitkinizin kökleri saksı dibinden çıkıyorsa veya toprak çabuk kuruyorsa,saksısını değiştirme zamanı geldi demektir.

Bitkiyi iyice sulayın.Yeni saksının içine ince bir kat gübreli toprak koyun.Eski saksıyı içine yerleştirin.Her iki saksının ağzı aynı düzeyde  olmalı.Yeni saksı ile eski saksı arasındaki boşluğu toprakla doldurmaya devam edin.Saksı kenarından 2 cm. boşluk bırakmalısınız.bitkiyi,eski saksısından,arkasına hafifçe vurarak çıkarın ve yeni saksıya yerleştirin.Üzerini biraz daha gübreli toprakla doldurup yeniden sulayın

Üst toprağı yenileme:

Saksı yenilemeye gerek olmayan yada saksı değişimi yapılmayacak kadar büyük olan bitkiler her bahar üst kısmını da toprak yenileme metoduyla bakıma alınabilir.Üstündeki 2-3 cm.lik toprağı köklerine zarar vermeden alın.üzerine yeni gübreli toprak ekleyip sulayın.

Saksı değişiminde hiçbir zaman bahçe toprağı kullanmayın.

Karşılaşabileceğiniz sorunlar:

 

Çok az ışık alması:

Belirti: Bitki uzun ve sağlıksızdır.Yapraklarının arası fazla aralıktır.büyüme durmuştur.Yapraklar normalden küçük ve soluktur.Çiçekleri ya hiç yoktur yada çok cılızdır.Çözüm: dallanmasını güçlendirmek için bitkiyi kısaltın ve daha ışık alabileceği bir yere taşıyın.

Çok az sulanması:

Belirti: Bitki ya çok az yada hiç büyümez.Çiçekleri çok kısa sürelidir.Yaprakları zayıftır.Alt yapraklar düşer.Çözüm:Su dolu bir kap içinde 10 dk. Bekletin.saksı tabağına yerleştirmeden önce suyun süzülmesini bekleyin.bitki çok kısa bir sürede yeniden kurursa saksısını değiştirin.

Çok soğuk ortamda olması:

Belirti: Çiçekler kısa ömürlüdür.yapraklar kıvrılır ve düşer.Çözüm: Hava akımından uzak sıcak bir yere taşıyın.

Az nemli  ortamda olması:

Belirti: yaprak uçları kahverengileşir ve kurur.Yaprak kenarları sararır ve yapraklar dökülür.Gonca ve çiçekler büzüşür ve düşer.Çözüm: Banyo,mutfak gibi daha nemli bir ortama taşıyın.Daha önce açıkladığınız nemliliği artırma metotlarını  deneyin.

Az besin alması:

Belirti: Bitki büyümez ve çiçekli bitkiler çiçek açmaz.Çözüm: Gerekli besin ile besleyin.

Fazla ışıklı ortamda olması:

Belirti: Gündüz saatlerinde bitkinin yaprakları solar,kahverengi yarık izleri oluşur.Bitki solgun görünür.Yaprakları buruşup,kurur.Çözüm: Bitkiyi daha serin ve gölgeli bir ortama taşıyın.

Fazla su verilmesi:

Belirti: Çiçekler çürür.Yapraklar az büyür,zayıftır ve kolayca dökülür.Çözüm: Bitkiyi daha sıcak bir ortama taşıyın.Fazla suyun saksıdan akmasını sağlayın.Sadece gerektikçe su verin.

Fazla sıcak ortamda bulunması:

Belirti: Bitki kış aylarında sağlıksız büyüme gösterir.Yaprakların kenarları kahverengileşir.Alt yapraklar solar ve dökülür. Çözüm: Bitkiyi daha serin bir ortama taşıyın.

Fazla nemli ortamda bulunması:

Belirti: Yapraklarda,çiçekte ve sapında gri küf oluşur. Çözüm: Bitkiyi daha kuru bir ortama taşıyın.

Fazla besin verilmesi:

Belirti: Yapraklar kahverengileşir ve büzüşür. Çözüm: Bitki sağlıklı bir görünüm alana kadar çiçeği sulamayın.

Zararlı böcekler ve hastalıklar:

Bitkileri  hastalıklardan ve böceklerden korumak,tedavi etmekten daha kolaydır.Bu nedenle bitkilerin güçlü ve sağlıklı olmalarını sağlamak amacıyla ideal bir ortam yaratmalıyız. Hastalıklı bir bitkiyi, diğer bitkilere de bulaşma ihtimalini göz önünde bulundurarak diğerlinden hemen ayırmalısınız. İşte sık rastlanan salon bitkisi böcekleri ve tedavi şekilleri.

Beyaz sinekler:

Güveye benzer ve rahatsız edildiğinde uçuşan küçük beyaz böceklerdir. Tüm bitkiyi ılık sabunlu suya batırın ve sonra da durulayın. Uçuşan böcekler için  satılan spreylerden de kullanabilirsiniz.

Yeşil veya siyah sinekler:

Bitkinin büyüyen uçlarında koloni oluştururlar. Yok etmek için beyaz sinekler için önerilen metodu kullanın.

Botrytis:

Yaprak, çiçek ve gövdede bulunan gri küftür. Bitkiyi daha kuru bir ortama alın ve hava akımını artırın. Ölü çiçek ve yaprakları düzenli olarak ayıklayın. Eğer sorun devam ederse mantar ilacı ile spreyleyin.

Mealy bugs:

Yaprakların altında ve gövdede bulunan minik yün yumaklarına benzer oluşumlardır. İspirtoya batırılmış pamuklu bezle silin.

Kırmızı örümcek mite’ları:

Yaprakların alt yüzeyinde bulunan küçük,sarı,kahverengi veya kırmızı kurtçuklardır. İnce örümcek ağları üretirler. Nemliliği artırmak amacıyla bitkiyi sık sık spreyleyin.

Kabuk böcekleri:

Yapraklara ve gövdeye yapışmış gibi duran küçük sert kabuklu , kahverengi,sarı böceklerdir. Böcekleri ılık sabunlu su ile temizleyin ve durulayın.

Küf:

Yapraklarda ve gövdede oluşan beyaz pudra benzeri oluşumlardır. Mantar ilacı ile spreyleyin.


 
 

ETİKETLER : EV BİTKİLERİNE NASIL BAKILMALI,SÜS BİTKİLERİNİN BAKIMI,SALON BİTKİLERİNE ORGANİK GÜBRELER,SÜS BİTKİLERİNİ GÜBRE NAIL VERİLMELİ,SÜS BİTKİLERİN BESLENMESİ,SÜS BİTKİLERİN KORUNMASI,SÜS BİTKİLERİNİN GÜBRELENMESİ,SALON BİTKİLERİN GÜBRELNMESİ,EV BİTKİLERİNE BAKIM,SÜS BİTKİLERİNE İLAÇ,SALON BİTKİLERİNEGÜBRE,SÜS BİTKİSİ GÜBRE ÜRETİMİ,FORMÜLLER.
 

                               HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ 

KİTAPLAR


İNSEKTİSİT TARIM İLAÇLARI ÜRETİM ANSİKLOPEDİSİ

İNSEKTİSİT

TARIM İLAÇLARI

ÜRETİM


ANSİKLOPEDİSİ


İNCELEYİN


********************


HERBİSİT TARIM İLAÇLARI ÜRETİM ANSİKLOPEDİSİ

HERBİSİT

TARIM İLAÇLARI

ÜRETİM


ANSİKLOPEDİSİ


İNCELEYİN


********************


FUNGUSİT TARIM İLAÇLARI ÜRETİM ANSİKLOPEDİSİ

FUNGUSİT

TARIM İLAÇLARI


ÜRETİM

ANSİKLOPEDİSİ

İNCELEYİN


********************


HERHANGİ

BİR KİTAP


300 TL

************

HERHANGİ

İKİ KİTAP


550 TL

*************

HERHANGİ

ÜÇ KİTAP


750 TL