MAKALELER / MEYVE ŞARAPLARI - hammaddeler ansiklopedisi

Meyve şarapları, üzümden farklı meyvelerden türetilirler. Bunlar elmadan üretilen elma şarabı (cider); armuttan üretilen armut şarabı (perry); erik şarabı ve kiraz şarabı ve çeşitli küçük meyvelerden elde edilmiş şaraplardır. Bunlar ekseriyetle ev şarap yapıcıları ve bazı şarap üzümü yetişmeyen soğuk iklimli yerlerde endüstriyel önemi vardır.

Elma ve armut şarabı İngiltere ve kuzey Fransa'da önemli ürünlerdir; kuvvetlendirilmiş kiraz ve frenk üzümü şarapları Danimarka'da üretilir. Önemli Amerikan meyve şarapları, esasen doğu kıyılarda üretilir, bunlar, elma, kiraz, böğürtlen, elderberry ve loganberry şaraplarıdır. Çeşitli cins meyve şarapları Hollanda, Danimarka, Polonya, Bulgaristan, Macaristan, Sırbistan ve İsrail'den ihracat edilir.

 


 Meyve şarapları genelde tatlı lezzete sahiptirler ve orijinal meyvenin lezzetini ve rengini yüksek miktarda içermelidir. Şıralar asit içeriği bakımından yüksektir ve fermantasyondan önce şeker ilavesi ve su ile birlikte dilüsyona ihtiyaç duyarlar. Çoğu endüstriyel meyve şaraplarının alkol oranı %12 civarındadır. Aynı meyveden elde edilmiş kanyak ile kuvvetlendirildiklerinde alkol oranı %20 civarında olur. Elma ve armut şaraplarının alkol oranı genellikle %2 ile %8 arasındadır.

ETİKETLER : METVE ŞARAPLARIN ÖZELLİKLERİ,MEYVE ŞARAPLARI NASIL ÜRETİLİR,MEYVE ŞARAPLARI YAPIMI,MEYVE ŞARAPLARI İMALATI(ÜRETİMİ),MEYVE ŞARAPLARINDA ALKOL ORANI,MEYVE ŞARAPLARI ÜRETİM KAZANLARI,ENDÜSTRİYEL MEYVE ŞARAP ELDESİ.

                                                                            HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ