MAKALELER / MAKARNA ELDESİ - HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ

Makarnanın endüstriyel üretimi

Kaliteli bir makarna üretimi, yüksek kalitede ham maddeyle başlar. Durum unu, eşsiz rengi, lezzeti, ve pişme kalitesi ile makarnaya ideal olarak uyar.

 

Alınan un tartılır, örneklenir ve analiz edilir, bir ön temizlemeden ve mıknatıstan geçer, sonra sınıflarına göre depolanır.

Durum unu için hassas bir temizleme gerekir. Temizleyiciler, yabani tohumları, kiri ve diğer yabancı maddeleri, boyuta (seperatör), özgül ağırlığa (taş ayırıcı ve sasör ) ve şekle göre ayıran (triyör) makinelerle uzaklaştırılar. Sürtünmeli temizleme cihazları (fırçalar) çekirdeğin yüzeyine sürter, kepeğin dış tabakasını uzaklaştırır.

Sonraki adım, tanelerin tavlanmasıdır. Tavlama sırasında dıştaki kepek kısmını sertleştirmek ve endospermden kolayca ayrılmasını sağlamak için su eklenir. Tavlama aynı zamanda öğütme için endospermi yumuşatır. Geleneksel olarak durum buğdayı oldukça kısa zamanda tavlanır. Bununla beraber, makarna sanayindeki yeni teknolojler, daha uzun tavlama sürelerine izin verilerek daha yumuşak irmik kullanımına olanak sağlıyor.

Değirmen

Değirmen, öğütme ve ayırma için önemli bir işlemdir. Öğütme, kırıcı toplar, boyutlandırıcı toplar ve boyut küçültücü toplar üzerinde yapılır. Ayırma, sifter ve purifier denilen cihazlarla yapılır. Bir durum değirmeni, nispeten kademeli öğütme yapan, genişletilmiş kırıcı sisteme sahiptir. Endosperm, una göre iri parçalar halinde serbest kalır. Bir durum değirmeninde, sınıflandırma, saflaştırma ve boyutlandırma sistemleri daha büyüktür fakat boyut küçültme kısmı un değirmenine göre oldukça küçüktür.

İrmik

Durum değirmeninin ana ürünü olan irmik, geleneksel buğday değirmeninde üretilen undan daha kalındır. İrmikde istenilen özellikler, iyi renk, minimum koyu veya kepekli parçalar ve tekdüze tane içermesidir. Az miktarda ince irmik ve un elde edilir. Bunlar çoğunlukla, uzun ve kısa makarna çeşitlerinde kullanılabilen karışım maddeleri üretmek için normal irmikle birleştiirilir.

 

Makarna

Makarna yapmak için irmik, suyla (ve gerekirse yumurta) topak topak bir hamur olana dek karıştırılır. Hamur, ekstruderin içindeki karıştırma çemberinden geçene dek tamamen gelişmez.

 

Hamur, geniş çeşitli, farklı şekillerde makarna ürünü üretmek için, yüksek basınç altında, çeşitli şekillerdeki kalıplardan geçmeye zorlanır (altta görülür). Ekstruzyon çemberi, ekstruzyon işlemi boyunca oluşan basınç ve sürtünmeden kaynaklanan ısının uzaklaşması için dizayn edilmiştir. Kurutma işlemide makarnanın birbirine yapışmasını önlemek için uzun makarna, ekstruzyon sonrası hemen şiddetli hava akımına maruz bırakılır. Kısa makarna, ayrı kalmasını sağlamak üzere titreşimli ön kurutucuya nakledilir.

Kurutma

Kurutma, yüksek kalitede makarna ürünü üretmek için, üretimin kritik bir parçasıdır. Makarna, çeşitli kurutuculardan geçerken, nem, hava akımı, ve sıcaklık dikkatle kontrol edilir. Modern, yüksek sıcaklık kurutucu sistemleri, makarnanın rengini ve pişirme kalitesini geliştirmiştir. Kurutmanın son kısmında, soğutma çemberleri kurutulmuş makarnayı normal atmosfer koşullarına getirir. Genellikle, ürünün nem seviyesi yüzde 12 civarında olana dek kurutulur. Kullanılan kurutma teknolojisine bağlı olarak kurutma süresi altıdan 24 saate kadar değişebilir.

Paketleme

Kurutmanın devamında, makarna soğutulur, depolanır, kesilir ve sonra paketlenir.

ETİKETLER :

MAKARNA NASIL YAPILIR,MAKARNA İMALATI,MAKARNA YAPIMI,MAKARNA KATKI MADDELERİ,MAKARNA ÜRETİM MAKİNALARI,MAKARNA HAMURU NELERDİR,İRMİK İMALATI,MAKARNA HAMMADDESİ İRMİK,MAKARNANIN RENKLENDİRİLMESİ,MAKARNA PİGMENTLERİ,MAKARNANIN PAKETLENMESİ,MAKARNANIN PİŞİRİLMESİ, MAKARNA DEĞİRMENLERİ,MAKARNANIN TAVLANMASI,MAKARNA UNU.

                                                            HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ