MAKALELER / KALSİYUM KLORÜR VE ÖZELLİKLERİ - hammaddeler ansiklopedisi

KALSİYUM KLORÜR (E 509 )

 

ÜRÜN TANIMLANMASI

ÜRÜN ADI

Kalsiyum klorür (% 77 – 88.5)

SİNONİM

 

KİMYASAL ADI

Calcium chloride

KİMYASAL FORMÜLÜ

CaCl2 .nH2O

YAPISAL FORMÜLÜ

 

FORMÜL AĞIRLIĞI

111

C.A.S. NUMARASI

10043-524

FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLER

FİZİKSEL DURUMU

Beyaz veya renksiz katı

ERİME NOKTASI

772 °C (üzeri sıcaklıklarda ayrışmaya uğramakta)

KAYNAMA NOKTASI

>1600 °C

ÖZGÜL AĞIRLIK

2.5 g/cm3

ÇÖZÜNÜRLÜK

Su (783 g/l), alkol, asetik asit ve asetonda çözünmektedir.

pH

9 – 10.5 (100g/l  20 oC)

GENEL ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMA ALANI

 

          Beyaz, kristalimsi yapıda topak topak veya pul şeklinde bir bileşik olan kalsiyum klorür, çok higroskopik bir madde olup, tüm endüstri dallarında kullanımı bulunmaktadır. Suda çok iyi çözünen kalsiyum klorür, oda sıcaklığında katı bir tuz olup, higroskopik yapısından dolayı belli bir süre haba alan ortamda bırakıldığında sulu bir çözelti oluşturmaktadır.

 

            Doğrudan kireç taşından temin edildiği gibi, Solvay prosesinin bir yan ürünü olarakta elde edilmekte, başlıca kalsiyum kaynağı, sıkılaştırıcı, kurutma ajanı, koruyucu, tuz kaynağı ve yollarda buz ve tuz oluşumunu kontrol etmek amaçlı kullanılmaktadır.

 

            Meyve-sebze işlemede meyvelerin pektini ile birleşerek kalsiyum pektatı oluşturmakta, ürün tekstürünün daha sert olmasını sağlamaktadır.

 

            Higroskopik yapısı dolayısıyla hava, diğer gazlar ile organik sıvıların kurutulmasında da kullanılan kalsiyum klorür ,kurutulmak istenen ürünün su veya su buharını absorbe ederek ürünü kurutmaktadır.   

 

            Sulu çözeltileri soğutma sıvıları olarak kullanılmakta, soğutma salamuralarında ve gıdalarda koruyucu olarak uygulama bulmaktadır.

 

            Aşırı derece tuzlu bir tada sahip olan CaCl2, bazı gıdalarda sodyum içeriğini arttırmadan ürünlere tuzlu tat verilmesinde görev almaktadır. NaCl’den farklı olarak bitkilere ve toprağa zarar vermemekte, ayrıca düşük sıcaklıklarda NaCl’den daha etkili olmaktadır.

 

            Suda çözünmesi yüksek derece ekzotermik bir reaksiyon olan kalsiyum klorür, kışın yollardaki buz tabakalarının eritilmesinde kullanılmakta, yazları yollarda bir sıvı tabakası oluşturarak tozu tutmakta ve toz oluşumunu önlemektedir.

 

            Bunun dışında beton karışımlarında başlangıç betonu oluşumunun hızlanmasına yardımcı olmakta, betonun yapısını güçlendirmektedir.

 

            Ayrıca ilaç ve plastik sanayinde kalsiyum kaynağı olarak formulasyonlara katılmaktadır.

 
 


KAMPANYA

2 ANSİKLOPEDİ380 TL
ŞİMDİ SİPARİŞ VER


 

   ETİKETLER : KALSİYUM KLORÜR MSDS, KALSİYUM KLORÜR NERELERDE KULLANILIR, KALSİYUM KLORÜR VE KULLANILDIĞI ALANLAR,KALSİYUM KLORÜR VE KULLANIMI,KALSİYUM KLORÜR VE ELDESİ,KALSİYUM KLORÜR VE KİMYASAL FORMÜLÜ,KALSİYUM KLORÜR VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ, KALSİYUM KLORÜR VE KİMYASAL YAPISI,KALSİYUM KLORÜR ELDESİ, KALSİYUM KLORÜR İMALATI.

                                                                 HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ