MAKALELER / ETİLEN VE ETANOL - hammaddeler ansiklopedisi

 

Etilen (eten), alken sınıfından renksiz bir gaz. Doymamış hidrokarbon olup, karbonlar arasında, çift bağ vardır. Formülü C2H4, kaynama noktası -69,4°C, erime noktası -103,3°C ve yoğunluğu 0,978 g/dm³ olan yanıcı bir gazdır. Etilen, suda orta derecede çözünür. Fakat alkol, eter, aseton ve benzende çok çözünür. Etilenin reaksiyon verme kabiliyeti oldukça yüksektir. Halojenlerle, sülfürik asit ve diğer çift bağ ile reaksiyon verebilen maddelerle hemen reaksiyon verdiği gibi polimerize polietileni meydana getirir. % 3 ile % 34 oranında etilen ihtiva eden hava karışımı patlayıcıdır. Zehir etkisi azdır. Fakat çok yüksek dozu şuursuzluk meydana getirir.

Etilen üretiminin takriben % 30 ' u etil alkol, % 25'i etilen oksit, % 10'u stiren, % 10'u etilklorür ve % 15'i polietilen elde edilmesinde kullanılır. Etilenin başka maksatlar için kullanılan kısmı çok azdır. Etilen üretiminin büyük bir kısmı petrol ürünü gazların kraking fırınlarındaki pirolizi ile elde edilir.

ETANOL, hem etilenin hidrasyonu sonucu petrokimyasal olarak, hem de şekerin maya
ile fermente edilmesi suretiyle üretilebilir.

ETİLEN HİDRASYONU

Etil alkol, genellikle petrokimyasal hammaddelerden, etilenin asit-katalize hidrasyonu şeklinde elde edilir ve şu kimyasal denklem ile ifade edilir

C2H4 + H2O → CH3CH2OH

En yaygın katalist olan fosforik asit, diatomize toprak ya da mangal kömürü gibi gözenekli bir yüzeye emdirilir. Bu katalist ilk defa, 1947 yılında, geniş çaplı etanol üretimi amacıyla, Shell Oil Company tarafından kullanılmıştır. Çoğunlukla metal oksitlerden oluşan katı katalistler de kimya kaynaklarında yer alırlar.

Daha eski bir yöntem, 1930 yılında, Union Carbide tarafından endüstriyel ölçekte denenmiş, fakat daha sonra tamamen terk edilmiştir. Eten, konsantre sülfrik asit ile tepkimeye sokularak, etil sülfat elde edilir ve daha sonra hidrolize edilerek etanol ve tekrar sülfirik asit elde edilir:

C2H4 + H2SO4 → CH3CH2SO4H
CH3CH2SO4H + H2O → CH3CH2OH+ H2SO4 
 

  KAMPANYA

2 ANSİKLOPEDİ380 TL
ŞİMDİ SİPARİŞ VER 

 
 

 ETİKETLER: ETİL ALKOL NEDİR,ETİL ALKOL NERELERDE KULLANILIR,ETİL ALKOL TÜKETİMİ,ETİL ALKOL FORMÜLÜ,ETİL ALKOL HİDRASYONU NEDİR,ETİL ALKOL HİDRASYONU NASIL YAPILIR,ETİL ALKOL HANGİ ALANLARDA KULLANILIR, ETİL ALKOL MSDS,ETİL ALKOL NEREDE SATILIR,ETİL ALKOL NEREDE BULUNUR.                                                 

 HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ