MAKALELER / ETİL ALKOL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Tahıl bazlı ürünlerden etanol üretimi şu şekilde yapılır. Kuru öğütme yapılacaksa önce mısır taneleri veya diğer hububatlar öğütülerek un haline getirilir. Daha sonra un su ilave edilerek mayşe hazırlanır. Mayşeye enzim ilave edilerek nişastanın dekstroza dönüştürülmesi sağlanır. Ortama hem pH’nın kontrolü hem de mayalara besin olarak amonyak ilave edilir. Fermantasyondan önce mayşenin bakteri yükünü azaltmak için yüksek sıcaklıkta pişirme işlemi uygulanır. Daha sonra mayşe soğutularak fermantasyon tanklarına alınır ortama maya ilave edilerek şekerin alkol ve karbondioksite dönüşümü sağlanır.


Fermantasyon işlemi genellikle 40- 50 saat sürer. Bu işlem sırasında mayanın rahat çalışması için fermantör sıcaklığı kontrol edilir ve mayşe karıştırılır. Fermantasyondan sonra elde edilen karışım distilasyon kolonlarına aktarılarak etanol ayrıştırılır. Konvansiyonel distilasyonla ve dehidrasyonla karışımın alkol derecesi 200 e yükseltilir. Daha sonra elde edilen etanole %5 oranında benzin katılır. Bunun sebebi içecek olarak kullanılmasını engellemek ve yakıt sınıfına girmesini sağlamaktır. Fermantasyondan sonra distilasyon ile kazanılan alkol elde edildikten sonra geriye kalan artık santrifüje gönderilir. İri taneler ayrılır. Geri kalan kısım %30 kuru madde içerecek şekilde evaporasyonla konsantre edilir. İri taneler ile karıştırılarak yüksek kaliteli hayvan yemi olarak kullanılır. Fermantasyonla elde edilen karbondioksit ise ortamda tutularak gazlı içecek sanayinde veya kuru buz eldesinde kullanılabilir


ETİKETLER : ETİL ALKOL NEREDE KULLANILIR,ETİL ALKOL NASIL KULLANILIR, ETİL ALKOL MSDS,ETİL ALKOL ÖZELLİKLERİ, ETİL ALKOL İMALATI - ÜRETİMİ,ETİL ALKOL ELDESİNDE FERMANTASYON,ETİL ALKOL KULLANIMI.


                                                         HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ