MAKALELER / DEKSTROZ VE ÖZELLİKLERİ - hammaddeler ansiklopedisi

DEKSTROZ MONOHİDRAT

 

ÜRÜN TANIMLANMASI

ÜRÜN ADI

Dextrose Monohydrate

SİNONİM

D-(+)-Glucose monohydrate; Glucose; D-(+)-Glucose monohydrate

KİMYASAL ADI

 

KİMYASAL FORMÜLÜ

C6H12O6H2O

YAPISAL FORMÜLÜ

 

FORMÜL AĞIRLIĞI

198.17

C.A.S. NUMARASI

77938-63-7

H.S. KODU

1702.30

FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLER

FİZİKSEL DURUMU

Beyaz kristal yapımsı kokusuz toz

ERİME NOKTASI

 

KAYNAMA NOKTASI

 

ÖZGÜL AĞIRLIK

0.62 kg/l

ÇÖZÜNÜRLÜK

Kolaylıkla çözünmektedir (yaklaşık 1000 g/l)

pH

4.0 – 6.0 (% 50)

BUHAR YOĞUNLUĞU

 

FLASH NOKTASI

380 oC

GENEL ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMA ALANI

         

       Üzüm şekeri olarak da adlandırılan dekstroz (glikoz), bitkilerin çoğunun öz suyunda, üzüm ve diğer meyve sularında bulunan bir karbonhidrattır. İnsan kanının da bir bileşeni olan dekstroz,  emiliminden önce herhangi bir sindirim işlemine uğramamakta, sukroz gibi vücuda alınabilmesi için bir inversiyona gereksinim duymamakta ve enerji kaynağı olarak şekere göre daha çabuk kullanılmaktadır.

 

           Süt, şeker kamışı, maltoz, selüloz veya glikojen gibi çeşitli kaynaklardan hidroliz yoluyla elde edilen dekstroz, ticari olarak mısır nişastasının buhar ve sulandırılmış asitle hidroliziyle üretilmektedir. Sukrozun ¾'ü tatlılığa sahip olan dekstrozun varlığı, fehling çözeltisi yardımıyla belirlenebilmektedir.  

 

             Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

 

          Sukrozdan daha az tatlılığa sahip olan dekstroz; dondurma, şerbet gibi ürünlerde gereksiz yere tatlılığı arttırmadan ürünlere ait kuru madde miktarını artırabilmektedir. Bundan başka dekstroz çözeltileri şeker kamışı şekerinden daha düşük donma noktasına sahip olarak daha pürüzsüz ve kremsi tekstürün elde edilmesine de yardımcı olmaktadır.

 

          Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak  görev  yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır. 

 

          Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbon dioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır.  

 

          Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir.

 
 


KAMPANYA

2 ANSİKLOPEDİ380 TL
ŞİMDİ SİPARİŞ VER ETİKETLER : DEKSTROZ MSDS,DEKSTROZ NERELERDE KULLANILIR,DEKSTROZ VE KULLANIMI,DEKSTROZ VE KULLANILDIĞI ALANLAR,DEKSTROZ ELDESİ,DEKSTROZ KİMYASAL VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ, DEKSTROZ KİMYASAL FORMÜLÜ,DEKSTROZ KİMYASAL YAPISI,DEKSTROZ ELDESİ,DEKSTROZ İMALATI - ÜRETİMİ - YAPIMI - YAPILIŞI.

                                                                 HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ