HAMMADDE TEDARİKÇİLERİ / AROMİKS GIDA - İSTANBUL ( ANTİOKSİDANLAR )
 

Adres : ABİDE - İ HÜRRİYET CAD. TOMURCUK SOK. İZMEN SİT. B - 2 BLOK D: 67 MECİDİYEKÖY / İST
Telefon : 0 212 356 70 90
Fax : 0 212 356 70 93
GSM :
Web Adresi : http://www.aromiks.com.tr
E-Posta : aromiks@aromiks.com.tr
 
BULABİLECEĞİNİZ HAMMADDELER
  ASKORBİK ASİT / VİTAMİN C (DOĞAL)


E – 300

Askorbik Asit temelde pH kontrolü amacıyla bir asit düzenleyici, oksijeni absorplama özelliği sayesinde tepe boşluğu olan ürünlerde antioksidan olarak görev yapar.
Kullanım Alanları ve Yararları:

 • Askorbik Asit et ve balık endüstrisinde Nitroz Amin oluşumunu engeller ve en uygun rengin (Ransitidite) sürdürülmesinde görev alır.
 • Gıda ürünlerinde asidik bir tat veren Askorbik Asit bira endüstrisinde antioksidan olarak kullanılarak bulanıklığı engeller ve biranın raf ömrünü iyileştirir.
 • Fırıncılık sektöründe hamur kalitesini arttırır ve ekmekte istenen hacim artışını en iyi şekilde sağlar.
 • İçecek sektöründe meyve ve sebzelerde üretim aşamasında meydana gelen vitamin C (Askorbik Asit) kaybını telafi ederken bir yandan da renk solmasını önler. Meyve ve içeceklerin taze kalmasını sağlarken kötü koku oluşumunu önler.
 • İçecek sektöründe meyve ve sebzelerde üretim aşamasında meydana gelen vitamin C (Askorbik Asit) kaybını telafi ederken bir yandan da renk solmasını önler. Meyve ve içeceklerin taze kalmasını sağlarken kötü koku oluşumunu önler.
 • Askorbik Asit yağların ve yağlı besinlerin uzun süre saklanabilmesinde, beyaz renkteki meyve ve sebzelerin kararmasının önlenmesinde kullanılır.
 • Çabuk soğutularak dondurulmuş meyveler erime sırasında doğal renk ve kokularını yitirir. Bunları dondurmadan önce saf Askorbik Asit katmakla bu sakıncalar önlenebilir.
 • Oksijen hoşa gitmeyen değişiklikleri yapmadan önce Askorbik Asit tarafından tutulur.
 

ALFA TOKOFEROL / VİTAMİN E (DOĞAL)

E – 307
 
E vitamini içinde alfa, beta, gama ve delta tokoferolleri bulunur. Bunların içinden özellikle Alfa Tokoferol önemli bir antioksidandır. Özellikle buğday, mısır, darı, pirinç gibi tahıllarda çok bulunur. Bunun dışında ayçiçek yağı, mısırözü yağı, pamukyağı gibi yağlarda, ceviz, badem ve yerfıstığı gibi kuru yemişlerde ve yeşil sebzelerde bulunur. E vitamini aynı zamanda pişirmeye ve sıcağa dayanıklıdır ve böylece pişirilme esnasında tahrip olmazlar. E vitamini dışında farklı maddelerde bulunan tokoferoller ise rahatça tahrip olabilir. Fakat yağda kızartma ve tahılların öğütülmesi esnasında E vitaminleri de tahrip olur ve çoğu bozulur. Bu yüzden E vitamini ihtiva eden ürünleri yağda kızartmadan pişirmek ve özellikle beyazlatılmadan geçmemiş tahıl ürünlerini (kepekli ürünler gibi) tüketmek daha akıllıca ve sağlıklı olur.
Antioksidanlar, diğer stabilizatörler gibi düşük kaliteli gıda maddesinin kalitesini arttırmaz ve gıdalara herhangi bir yabancı tat ve koku vermez. Ancak bu maddeler, iyi kalitede ham madde, uygun bir imalat tekniği, elverişli ambalajlama ve depolama yöntemleri ile birlikte kullanıldığı ürünün kalitesini korur. Bu maddeler ayrıca, gıdalardaki oksidasyon sorunlarını da ortadan kaldırır.
 

BHT (YAPAY ANTİOKSİDAN)

E – 321
 
Sentetik antioksidanlar sınıfına giren BHA ve BHT; yaygın olarak kullanılan gıda katkı maddeleri olup, yağda aşırı derece çözünmekte, suda ise çözünmemektedir. BHA ve BHT; katı, sıvı yağlar ve sıvı yağ içeren gıdalarda ransiditeyi yavaşlatmakta; çeşitli tahıl ürünleri, sakız, patates cipsi gibi bitkisel kaynaklı yağların kullanıldığı ürünlerde, bu ürünlerin havaya maruz kalmalarından kaynaklanabilecek renk, aroma veya tekstür değişimlerini önlemektedir. Bu ürünlerin dışında BHT ayrıca vitamin ve mineral katkı preparatlarında dolgu maddesi olarak da kullanılmaktadır. Beraber kullanıldığında sinerjik etki gösteren BHT ve BHA; özellikle fındık ve fındık içeren ürünlerde çok güzel sonuçlar vermektedir. Aromalı sütler, sakızlar ve çerezlerde yoğun olarak kullanılmaktadır.
 

BHA (YAPAY ANTİOKSİDAN)

 
E – 338
 
Sentetik antioksidanlar sınıfına giren BHA ve BHT; yaygın olarak kullanılan gıda katkı maddeleri olup, yağda aşırı derece çözünmekte, suda ise çözünmemektedir. BHA ve BHT; katı, sıvı yağlar ve sıvı yağ içeren gıdalarda ransiditeyi yavaşlatmakta; çeşitli tahıl ürünleri, sakız, patates cipsi gibi bitkisel kaynaklı yağların kullanıldığı ürünlerde, bu ürünlerin havaya maruz kalmalarından kaynaklanabilecek renk, aroma veya tekstür değişimlerini önlemektedir. BHA ayrıca pastane ürünleri ve süttozu üretiminde de yoğun olarak kullanılır. Beraber kullanıldığında sinerjik etki gösteren BHT ve BHA; özellikle fındık ve fındık içeren ürünlerde çok güzel sonuçlar vermektedir. Aromalı sütlerde, sakızlarda ve çerezlerde yoğun kullanımı bulunmaktadır.
 
 
 


EMÜLGATÖRLER

 Soya Lesitin Non GMO

E – 322

Lesitin’in endüstriyel kullanımı, emülgatörlük, (yağ ve suyu bir arada tutabilme) ıslanma, dispersiye olma, dağılma, stabilizasyon, nüfus etme, yağlama, yağ hidrolizasyonu engelleme, yumuşatma ve oksidasyonu önleme yeteneklerine bağlıdır. Buna bağlı olarak da sıklıkla kullanılan ve kullanım alanı geniş olan emülgatördür.
Kullanım Alanları ve Yararları:

 • Yüzeye tutunmayı arttırıcı olarak kullanılır (yağlar için).
 • Tozlanma özleyicidir ve nem zerreciklerini azaltır.
 • Küf önleyici olarak, fırıncılık ürünlerinde kullanılır.
 • Pasta ve fırıncılık ürünlerinde durumlandırıcı olarak kullanılır.
 • Kristal yapıyı modifiye edici olarak kullanılır.
 • Hemen yapılabilen gıdalarda dağıtıcı olarak kullanılır.
 • Tat sabitleyici olarak kullanılır.
 • Karıştırıcı ve harmanlayıcı malzeme olarak ve temas yüzeylerinde kayganlığı arttırıp, viskoziteyi azaltıcı olarak kullanılır.
 • Besleyici olarak kullanılır (yapısındaki çoklu doymamış yağ moleküllerinden dolayı).
 • Dağıtma elemanı olarak, adezyonu önleyici olarak kullanılır.
 • Dengeleyici olarak kullanılır.
 • Sulu sistemde hidrofobik tuzların nemlenmesini ilerletmede, nemlendirici eleman olarak kullanılır.
 • Fireyi düşürücü, ürünün dilimlenebilme kabiliyetini geliştirici, randımanı artırıcı olarak kullanılır.
 

PGPR

E – 476

PGPR su ve etonolde çözünmeyip yağda çözünmektedir. Dondurma kaplamaları, çikolata, şekerleme, margarin ve tereyağı üretiminde kullanılmaktadır. En önemli fonksiyonları kullanılan yağ miktarını azaltarak büyük maliyet avantajı sunması ve ürünü daha akıcı bir hale getirmesidir.
PGPR bir emülgatör olup çikolata ve benzeri ürünlerde ve kaplamalarda viskozite azaltıcı önemli bir üründür. PGPR çikolata üretiminde süt, şeker ve kakao arasındaki sürtünmeyi azaltarak daha akıcı bir hale getirir. %1′ in altında kullanımı vardır.
PGPR çikolatada yağ miktarını azaltmak için ve akıcılığı artırmak için kullanılır. Kaplama yapılırken kolay bir uygulamaya sebep olur ve kaplama kalınlığını azaltmayı sağlar. Çikolata üzerinde oluşabilen gözeneklere engel olur. Aynı zamanda yüzeyde parlaklık oluşturur.
 

GMS 40 – GMS 90 (Gliserin Mono Stearat)

E – 471

Emülgatörler şu alanlarda kullanım imkanı bulurlar:
 • Margarinlerde yağ ve su fazının birbirinden ayrılmasının önlenmesi,
 • Çikolata, helva, zeytin ezmesi, eritme peynir, salam ve sosislerde yağ sızmasının önlenmesi ve bu ürünlerin yapısal özelliklerinin iyileştirilmesi,
 • Mayonez ve salata soslarından yağın ayrılmasını önlemek,
 • Dondurmada süt yağının sudan ayrılmasının engellenmesi ve katılığın sağlanması,
 • Gazoz ve bunun gibi alkolsüz içeceklerde kullanılan esansın içecekten ayrılarak üstte toplanmasının engellenmesi,
 • İçecek tozlarının çözünürlüğünün artması,
 • Bisküvi, gofret ve bunun gibi ürünlerde bayatlamanın geciktirilmesi,
 • Süt tozunda oksidasyonunun geciktirilmesi ve çözünürlüğün arttırılması,
 • Reçel ve marmelatlarda meyve ve şurubun birbirinden ayrılmasının önlenmesi,
 • Hazır kek karışımlarında gözenekliğin arttırılması ve homojenizasyonu,
 • Toz kremşanti, meyve ezmesi, et suyu tableti, kahve beyazlatıcısı gibi ürünlerde çözünürlüğün arttırılması,
 • Sakızlarda esansın homojen karışımının sağlanması amacıyla kullanılırlar.
 
STS (Sorbitan Tri Stearat)

E – 338

STS emülgatör olarak kullanılmaktadır.
Uygulama Alanları:

 • Çikolatada yağın kristalleşmesini ve yağ kusmalarını engeller.
 • Kaplamalı ürünler ve şekerlemelerde, yağın kristalleşmesini engelleyerek, yağdan gelen problemleri geciktirir.
 • Katı yağlar, unlu mamuller ve diğer birçok üründe yağın kristalleşmesini engeller ve yapıyı geliştirir.
 • Düşük yağlı işlenmiş ürünlerde yoğunluğu düzenler, su tutmayı arttır ve kristal yapıyı geliştirerek ürünün duyusal özellikleri, viskozite ve esnekliğini stabilize eder. Bu sayede başarılı, düşük yağlı ürün elde edilmesini sağlar.
 
  
 
GIDA KORUYUCULARI
 

Potasyum Sorbat

E – 202

Potasyum Sorbat gıda ürünlerinde kullanımına izin verilen tek organik asittir. Bunun yanı sıra sahip olduğu bazı özellikler nedeniyle kimi uygulamalarda Sodyum Benzoattan daha uygun bir koruyucudur. Her türlü gıda ve içecekte kullanılan Potasyum Sorbat, üretim prosesinde kolaylık sağlar. Geniş bir pH aralığı vardır. Küf, maya ve diğer birçok aerobik bakteriye karşı etkindir ve sağlığına olumsuz etkisi yoktur. Nötral bir lezzete sahip olan Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoattan farklı olarak meyve suları ve içeceklerdeki lezzeti geliştirmektedir. Suda çözündüğünde iyonlaşarak Sorbik Asit haline dönüşür. 250 ppm – 1000 ppm seviyelerinde geniş bir aralıkta; ketçap, mayonez, hazır soslar, ekmek, margarin, içecek, fermente ürünler, zeytin, salça, balık, işlenmiş et ürünler, şekerleme sanayi, meyve ürünleri gibi gıdanın yer aldığı birçok sektörde küf, maya ve diğer bakteri türlerinin gelişimini önlemek amacıyla kullanılır.

 

Sodyum Benzoat

E – 211

Sodyum Benzoat gıda, ilaç ve kozmetik ürünlerinde küf ve mayalara karşı koruyucu olarak kullanılır. Sodyum Benzoat kullanımında gıda sektörü ele alınırsa daha çok gazlı içecekler ve benzer meşrubatlarda, turşularda, ketçap ve benzeri preparatlarda marmelat reçel gibi gıdalarda, zeytin üretiminde ve şekerlemede yaygın olarak kullanılır. Kullanımı genelde % 0,1–0,2 aralığındadır. Ülkemizde en çok % 0,1 oranında kullanılabilmektedir ve daha fazlasına izin verilmemektedir.

İçecek endüstrisinde %10-20’lik sulu çözeltilerinden yararlanılmaktadır. Benzoik asidin bir diğer tuz hali olan Potasyum Benzoat, aynen Sodyum Benzoat gibi koruyucu katkı maddesidir. Koruyucu gıda katkı ürünleri içinde düşük maliyeti ve lezzet üzerine bir etkisinin bulunmamasıyla diğerlerine göre avantaj sağlamaktadır. Kullanım dezavantajı ise; bu ürünün dar bir pH aralığında çalışmasıdır. Bu dezavantajı yüzünden bazı gıdalarda ve özellikle meyve sularında istenilmeyen lezzet oluşumu söz konusudur. Bu dezavantajı tolere etmek için düşük düzeylerde Potasyum Sorbat ile kombinasyon şeklinde kullanılması gerekmektedir.

Sodyum Benzoat’ın kullanım alanları; meşrubatlar, soslar, turşular, konserveler, margarin üretimi, zeytin sektörü, jöle, meyve salataları ve işlenmiş balık ürünleri olarak genellenebilir.


 

Kalsiyum Propiyonat

E – 282

Propiyonik asitin kalsiyum tuzu, birçok gıdanın içerisinde küçük miktarlarda bulunan doğal bir asittir.

Ekmek çeşitlerinde ve unlu mamullerde en yaygın kullanılan koruyucu madde kalsiyum propiyonattır. Kalsiyum propiyonat, ürüne hamur hazırlama aşamasında katılmakta, kullanılan konsantrasyon ürünün özelliklerine ve hedeflenen depolama süresine bağlı olarak değişmektedir.

Genel olarak kullanılan dozlar, un ağırlığı üzerinden % 0,1 ile 0,3 arasında değişmektedir. Yani 50 kg’lık bir çuval una 50 gr ile 150 gr arasında kalsiyum propiyonat eklenmesi, ürünü koruyarak, raf ömrünün artmasını sağlamaktadır.


 

Sodyum Metabisülfit

E – 223

Gıda ürünlerinde esmerleşmeyi önleyici ajan, antioksidant, un işleme ajanı veya koruyucu olarak kullanılmaktadır.

TATLANDIRICILAR


 Sorbitol % 70

E – 420

Elma, kuru erik, kiraz ve üzüm gibi taneli ve tanesiz birçok meyvede bulunan doğal bir karbonhidrat alkolüdür. Ticari olarak glikozdan (dekstrozdan) üretilir. Dextrozun (glucose) katalitik hidrojenasyonu ile elde edilen bir polyol (şeker alkolü) dür.

Kullanım Alanları:
 • Birçok unlu mamul ve şekerlemede kullanılır. Düşük kalorili tatlandırıcı ve hacim artırıcı özelliktedir.
 • Birçok unlu mamul ve şekerlemede kullanılır. Düşük kalorili tatlandırıcı ve hacim artırıcı özelliktedir.
 • Diş macunu, sakız, öksürük pastilleri, kozmetik ve tütün ürünleri formülasyonlarına katılmaktadır.
 • İnsülinden etkilenmeyen ve kan şekeri endeksini arttırmayan sorbitol, diyabetliler için üretilen ürünlerin formülasyonlarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
 • Dişte plaka oluşumuna sebebiyet vermemekle birlikte, sakızlar için iyi bir katkı maddesi olup, bu ürünlerde nem tutucu ve tatlandırıcı görevi görmektedir.
 • Aroma maddesi olarak da kullanılan sorbitol, ayrışmaya uğramamakta, eczacılık endüstrisinde C vitamini yapımında hammadde olarak uygulama alanı bulmaktadır.
 • Tatlandırıcı olarak diyet içecekler, dondurma, nane şekeri, öksürük şurubu, şekersiz sakız gibi diyet gıda ürünlerinin çoğunda kullanılır.

 

Dextroz Monohidrat

E – 330

Dekstroz glikozun kristal formu olan bir monosakkarittir. Dekstroz monohidrat ve susuz dekstroz olarak iki şekli vardır. Monohidrat şekli D-glukoz diye adlandırılır.

Kullanım Alanları:

Fırıncılık ürünlerinde dekstroz maya besin yeri bileşeni olarak görev yapar. Dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul eder ve bu durum mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açar. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duyar. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir.

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

İlaç sanayinde dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır.

Dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir. Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklerinden dolayı tercih edilir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.


Maltodextrin

Beyaz, düşük tatlılığa sahip bir toz olan maltodekstrin, kendi başına su tutmamasına rağmen çözeltisi çok yüksek viskozite göstermektedir. Belirsiz tadı nedeniyle diğer gıda aromalarını etkilememekte, soğuk ve sulu bazlı sistemlerde birlikte kolaylıkla dispers olmakta, berraklığı ve göze görünümünü koruyabilen bir yapı sergilemektedir. Ticari olarak satılan maltodekstrin, % 4 nem, % 3′den az dekstroz ve 5-19 arası DE’ye sahiptir. Sahip olduğu düşük DE’den dolayı tatlılığı düşük olan maltodekstrin; higroskopite, viskozite ve kristalizasyon kontrolü sağlamaktadır.

Kullanım Alanları

Beyaz, düşük tatlılığa sahip bir toz olan maltodekstrin, kendi başına su tutmamasına rağmen çözeltisi çok yüksek viskozite göstermektedir. Belirsiz tadı nedeniyle diğer gıda aromalarını etkilememekte, soğuk ve sulu bazlı sistemlerde birlikte kolaylıkla dispers olmakta, berraklığı ve göze görünümünü koruyabilen bir yapı sergilemektedir. Ticari olarak satılan maltodekstrin, % 4 nem, % 3′den az dekstroz ve 5-19 arası DE’ye sahiptir. Sahip olduğu düşük DE’den dolayı tatlılığı düşük olan maltodekstrin; higroskopite, viskozite ve kristalizasyon kontrolü sağlamaktadır.

 

Isomalt

E – 953

Şekere benzer duyumsal profili ve çok iyi paketleme ve depolama özellikleriyle Isomalt, dünyada şekersiz sert kaplamalı bonbonlar içerisinde en sık kullanılan şeker ikamesidir. Aynı zamanda çiklet kaplamalarında kullanılmak için de çok uygundur. Kolayca işlenir ve ideal çıtırtıya, doğal bir tatlılığa, renk kararlılığına ve bunların yanı sıra depolanabilme özelliğine sahiptir.

Isomalt DC varyantı üreticilere doğrudan sıkıştırılmış çikletlerin üretimi için isteğe uyarlanmış bir varyant sağlamaktadır. Sıkıştırılmış çiklet üreticilerine şekersiz çikletler için tat, görünüm ve fonksiyon olarak birçok yeni ürün geliştirme fırsatlarını sunmaktadır.

Saf şeker pancarından yapılan Isomalt, sakaroza benzer teknolojik özelliklere sahip olup genel olarak mevcut makinelerin tamamıyla işlenebilmektedir.